Aktualita ke sbírce na varhany

21.10.2024

Na počátku letních prázdnin v roce 2023 bylo zjištěno, že v části varhan je obrovské množství prachu a dalších nečistot a pokud se důkladně nevyčistí, ztratí svůj nádherný hlas. Proto jsme po celý rok pořádali sbírku na základní opravu a vyčištění varhan, které jsme odhadovali na 300 000 Kč.

Když jsme se nyní díky vaší štědrosti na tuto částku dostali, znovu jsme se sešli s organologem olomoucké arcidiecéze, který nám doporučil, že s finančním základem, který nyní máme by stálo za to požádat o veřejné dotace a přistoupit k důkladnějším restaurátorským pracím. Poslední důkladná oprava našich varhan proběhla na konci sedmdesátých let. Proto jsme souhlasili s návrhem a vstupujeme do další fáze naší sbírky. Od půlky října je naše sbírka vedená jako veřejná a je proto zřízen transparentní účet na kterém můžete sledovat, kolik je vybráno. Budeme též žádat o dotace na ministerstvu kultury, které doufáme přispějí zásadnější částkou, kterou nyní odhadujeme ke dvěma milionům korun.

Vzhledem k delšímu administrativnímu procesu při žádosti o veřejné dotace, věříme, že restaurátorské práce bude možné zahájit v roce 2026. Tímto končíme pravidelné sbírky na opravu varhan, které probíhaly vždy třetí neděli, ale váš příspěvek vždy můžete poslat na transparentní účet – jeho číslo najdete na plakátu, internetu a nástěnce. Hodláme dále plně dedikovat sbírky třetí neděle na opravu kostela. Nyní jsme rozlišili jako nejakutnější finanční spoluúčast naší farnosti na opravě pod kůrem.

Číslo našeho transparentního účtu je zde.

Jsme vám vděční za vaši štědrost.